Řecká obec Karviná - Ελληνική κοινότητα Κάρβινα
DomůNovinkyOdkazyKontakt##Fotogalerie#F.A.Q.
 
 
 
Hlasování
Výběr jazyka
Hlavní nabídka
Hlavní stránka
Zprávy
Ze života obce
Akce naší obce
Fotogalerie
Zajímavé stránky (odkazy)
Recepty
Hledání
Přebíráme...
-- -- -- --
Blog
TAVLI - soutěž
Nea Elpida
Podporují nás

Logo Karviné


Logo Moravskoslezský kraj 
Z naší fotogalerie
 
Hlavní stránka arrow Blog
zprávičky bez odkazu
Sedmdesáté vánoce v ČR Tisk E-mail

Letos jsme oslavovali spolu se všemi ostatními řeckými obcemi v Česku sedmdesát let od příchodu prvních Řeků do Československa. Vzpomínky na tu dobu vyvolaly různé jiné obrazy z naší minulosti a vytanulo nám na mysl, že Vánoce pravděpodobně ortodoxní Řecko v tom českém stylu neznalo. A došlo nám, že v tom roce to byly také první Vánoce řeckých dětí v jejich prvním roce pobytu.

Protože nám není cizí kontinuita nejen rodinná, ale také kontinuita pospolitosti, rozhodli jsme se letošní povánoční a předsilvestrovské posezení věnovat památce těch sedmdesáti prožitých vánočních svátků nejen jejich, ale také jejich potomků. Nás, potomků prvních příchozích do země, která nám všem byla druhou vlastí se svými zvyklostmi, které jsme se naučili nejen vnímat a respektovat, ale přijmout je a ctít.

Chcete-li tuto sváteční atmosféru strávit spolu s námi, přijďte poslední pátek v tomto roce (28.prosince 2018) do Obecního domu Družba v Karviné posedět, zatančit si, ochutnat dobré řecké jídlo a zavzpomínat s přáteli, blízkými. 

Vstupenky i místenky si můžete zakoupit v předprodeji, který provozujeme na dvou místech. A to v Nezocafe na Univerzitním náměstí v Karviné  a v Cafe bar Twins na "osmičce" v Permonu. Cena vstupenky pro jednu osobu je v předprodeji 170 Kč. Na místě pak celých 200 Kč.

Volná místa si můžete zjistit na našem aktualizovaném přehledu volných míst

Chcete vědět víc? Pak stačí kliknout.


 
Oslava svátku "OXI" 2018 22.10.2018 Tisk E-mail

odkaz Sešel se rok s rokem a stojíme zase před historickým datem 28. října. Ten den se zapsal do naší historie jako důležitý mezník hrdosti a samostatnosti. Bez ohledu na to, že reprezentantem tohoto vzedmutí byl diktátor Metaxas. Jeho odpověď italskému ultimátu byla jasná a dává nám pocit svébytnosti, hrdosti, které se nám (spíše našim reprezentantům politickým) zhusta nedostává.


Přijďte s námi oslavit tento den, který se pěkně snoubí se svátkem České republiky, která slaví 100 let od roku, kdy byl ustaven předchůdce České a Slovenské republiky Republika Československá.


Sejdeme se v sobotu 20.října 2018 v 19 hodin v sále Krajského střediska volného času JUVENTUS v Karviné 6.
Bližší informace získáte kliknutím na obrázek plakátu.


 

 
Výroční shromáždění ŘO Karviná 2013 Tisk E-mail

Výroční shromáždění Řecké obce Karviná

Tak jsme se po roce opět sešli, abychom si připomněli, co se všechno v naší obci za uplynulý rok pěkného událo. Útočiště pro naše posezení nám poskytla PZKO ve svém kulturním stánku v Karviné Fryštátě. Je pravda, že už více než rok plánují jeho úplnou rekonstrukci a z toho plyne i skutečnost, že teplota v sále dosahovala úžasných 7 stupňů na celsiově stupnici. Ale nešť. Našemu výročněshromážďovému úsilí to nebylo vůbec na překážku. Jen slabé povahy na tento fakt opakovaně v průběhu jednání upozorňovaly.

Zahájení se dle tradic a díky nutnosti pořádně připravit zobrazovací a sdělovací techniku posunulo z původně plánovaných 11:00 na 11:30. Ještě že máme mezi námi zdatné techniky, kteří zdolali úskalí nové audiovizuální techniky velice rychle a mohli jsme přejít k vlastnímu programu.

Zhodnocení uplynulého roku z úst předsedy všechny uspokojilo. Byl to úspěšný rok. Je možno říct, že sázka na tradici už několik let vychází a dává nejen členům naší organizace prostor pro "národní" vyžití a společné prožitky. Tři zábavy, fotbalový turnaj, výuka řeckého jazyka, oslavy Velikonoc, setkání seniorů a velké finále v podobě Silvestrovské zábavy nás přesvědčují, že činnost Řecké obce Karviná je v dobrých rukou Rady a organizačních výborů jednotlivých akcí.

O tom svědčí nejenom dobrý pocit z prožitých akcí, ale rovněž i stav hospodaření se získanými finančními prostředky, bez nichž je bohatá činnost naší obce nepředstavitelná. Hospodaření, jako již po několikátý rok, skončilo kladným výsledkem. Se získanými zdroji, jejichž významnou část tvoří dotace od Moravskoslezského kraje a statutárního města Karviná, jsme hospodařili účelně s ohledem na potřeby pořádaných akcí. Nelze nezapomenout také příspěvku přiděleného Asociací řeckých obcí v ČR, který je poskytován Ministerstvem kultury a Ministerstvem školství České republiky.

Rada naší obce ovšem musí být na všechny úkoly vždy připravena a musela reagovat na změny v životě svých členů. Na tomto shromáždění musela předložit návrh na kooptaci nového člena do Rady za odcházejícího pokladníka naší organizace, Kostase Michailidise, který v letošním roce oslavil své osmdesáté narozeniny. Jistým překvapením byla rezignace Takise Mesochoridise na funkci v Radě z pochopitelného důvodu pracovní vytíženosti a delegaci v orgánech města i kraje pro národnostní menšiny. Bylo tedy nutné zvolit do rady dva nové členy. Prvním navrženým byl Paris Michopulos a druhým z fóra navrženým byl Adam Vlk. Optickou většinou nahlíženo byli oba zvoleni jednomyslně. Plán na letošní rok víceméně kopíruje naše tradiční akce spojené hlavně s významnými dny řecké státnosti a vrcholem se může jevit 8.festival, který bude připomenutím 65.výročí příchodu Řeků do Československa a 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Zajímavou změnu může přinést návrh nového člena Rady Parise, uspořádat v rámci fotbalového turnaje "O cenu předsedy AŘO" miniolympiádu pro naše nejmenší. Nápad krásný, kterého se hned chytila Zdeňka Vápeníková a se svou zkušeností s pořádáním takových akcí je zárukou, že naši nejmenší (i větší) se mají na co v květnu těšit.

Nezapomněli jsme také na jubilanty, kteří v minulého roce dosáhli kulatého výročí VLACHOPULOS Argiris 80 let, ZIOVSKÁ Dora 70 let, FUCHSOVÁ Ladislava 60 let, PANTADIS Jioannis 60 let a CHRISTIDISOVÁ Eleni 50 let. Patrik Ježek se standardně zhostil úkolu nasytit nás dobrým jídlem. Kuřecí řízky s bramborovou kaší (ze skutečných brambor) chutnaly dospělým i dětem.

Předzvěst možného velkého turnaje v tavli by se mohlo stát několik zápasů v této deskové hře, které mezi sebou sehrálo po oficiální části shromáždění osm účastníků. Je dobře, že se tohoto klání zúčastnili i starší a zkušenější ročníky a přiblížili nám strategii této hry, u které by si jeden mohl myslet, že záleží jenom na náhodě hracích kostek. A tak vzhůru do nového roku a nových společných zážitků.

 
 
Hlavní stránkaKontaktZprávyOdkazy
Jsme taky na Facebooku
Řecká obec Karviná

Propagujte i svojí stránku
Obrázky z naší činnosti
P5310014 dny_mensin-4 recka_zabava__29_z_102_
Sekce
doob©2007