Řecká obec Karviná - Ελληνική κοινότητα Κάρβινα
DomůNovinkyOdkazyKontakt##Fotogalerie#F.A.Q.
 
 
 
Hlasování
Výběr jazyka
Hlavní nabídka
Hlavní stránka
Zprávy
Ze života obce
Akce naší obce
Fotogalerie
Zajímavé stránky (odkazy)
Recepty
Hledání
Přebíráme...
-- -- -- --
Blog
TAVLI - soutěž
Nea Elpida
Podporují nás

Logo Karviné


Logo Moravskoslezský kraj 
Z naší fotogalerie
 
Hlavní stránka arrow Blog
zprávičky bez odkazu
Poslední zvonění před ukončením předprodeje Tisk E-mail


Váhali-li jste ještě dnes, pak máte ještě pořád příležitost strávit spolu s námi sváteční chvíle v Obecním domě družby v pátek 27.prosince 2019. 
 
Poslední volná místa si můžete zakoupit v předprodeji ještě do neděle 22.prosince. Připomenu, že náš předprodej se odehrává na tradičních místech - Nezocafe na Univerzitním náměstí a Cafebar Twins na "osmičce". Dole v sále již není mnoho k výběru, ale pořád máme volná místa na balkóně.
 
 
A pozor!
 
"... možná přijde i kouzelník"

  

Stav volných míst k prodeji můžete vidět zde.


 
Rozšiřujeme předprodej na Vánoční zábavu 2019 Tisk E-mail
Tak to je balkon

Je to milé překvapení, ale vstupenky jsou již téměř vyprodány a zájem o naši "Vánoční zábavu" neutuchá. Proto jsme se rozhodli "otevřít" balkon v Obecném domě Družba pro další zájemce o společnou oslavu mezisvátečního období.

Vstupenky na balkon jsou bez konkrétní adresace ke stolům. Každý si sedne dle svého uvážení a časových možností k jednomu ze 16 stolů. Stoly jsou po obou stranách balkonu (tedy vlevo a vpravo) a na každé straně jich je právě 8. U každého stolu najdete 8 židlí. S ohledem na "odloučenost" od hlavního dění dole v sále nabízíme vstupenky s obecnou místenkou "BALKON" za příznivou cenu 200 Kč za osobu.

Dále jsou v nabídce 3 VIP salonky, u kterých jsme pro jejich "výjimečnost" ponechali cenu 250 Kč za osobu

Vstupenky jsou k mání na standardních prodejních místech Řecké obce, a to v NEZOCAFE a Cafe bar TWINS od středy 27.listopadu 2019, nejpravděpodobněji od 4 hodiny odpolední. 

 


 
Vánoční zábava 2019 v Domě Družba Tisk E-mail
Klikni pro velký obrázek

Naše již každoroční závěrečná zábava mezi vánočními svátky a Silvestrem se uskuteční letos v pátek 27.prosince 2019 v Obecním domě Družba od 19:30 hodin. Letošní moto

"... možná přijde i kouzelník"

předurčuje k odměně všechny ty, kteří se svým zevnějškem (oblečením)  k tomuto motu připodobní.

Vstupenky jsou v předprodeji na v loňském roce osvědčených místech:

Nezocafe na Univerzitním náměstí

Kafe bar TWINS na "osmičce".

Stav volných míst k prodeji můžete vidět zde.


 
Kdo nebyl, může zhlédnout video z oslav 15.výročí Nea Elpida Tisk E-mail
Stačí si kliknout.
 
Taneční soubor Nea Elpida oslaví 15 let od svého založení Tisk E-mail

Taneční soubor Nea Elpida - [Νεα Ελπίδα - Nová (Mladá) Naděje] vznikl v roce 2002. První členové souboru byly děti navštěvující kurzy výuky řeckého jazyka pří Řeckých obcích Karviná a Třinec a děti navštěvující kurz řeckých tanců při Řecké obci Bohumín.

Soubor se účastnil mnoha seminářů výuky řeckých tanců pod vedením zkušených lektorů z řad tanečních souborů působících v České republice a také lektorů z Řecka. Tyto semináře organizovala jednak Asociace řeckých obcí v České republice a jednak Lyceum Řekyň v České republice.

Za tu dobu se členové souboru naučili a zdokonalili v tancích téměř ze všech oblastí nejen současného Řecka, ale také z oblastí kde sídlí, či sídlili Řekové. Po celou tu dobu se soubor účastnil a účastní akcí, které organizují Řecké obce (celorepublikově), ale také jako nedílná součást tanečního souboru Lycea Řekyň, na akcích pořádaných touto organizací. Zejména to jsou akce pořádané k oslavám svátků a významných dnů Řecké republiky - 25. 3. 1821 - den počátků povstání proti osmanské nadvládě, které vedlo ke vzniku novodobého Řecka, 28. 10. 1941 – den, kdy se Řekové postavili na odpor a zahnali italského okupanta za II. světové války. Dále jsou to oslavy Velikonoc a vítání Nového roku.

Soubor se účastnil také mnoha folklorních festivalů, a to jak v České republice (Strážnice, Jánošíkův dukát) tak i v Řecku. Ne nepodstatné jsou jeho účasti na Dnech národnostních menšin pořádaných různými městy - Karviná, Bohumín, Třinec, Brno, Javorník, Ostrava aj.

Za celou dobu prošlo souborem mnoho tanečnic a tanečníků.

V současné době taneční soubor působí při Řecké obci Karviná.

Posláním tanečního souboru Nea Elpida je udržování a šíření tradic řeckého folkloru, zachovat povědomí u řecké menšiny v České republice a popularizace řeckého folkloru u ostatních obyvatel a menšin v České republice.

V letošním roce oslaví taneční soubor Nea Elpida 15. výročí vzniku.


 
Řecký politický exil a národnostní menšina v českých zemích Tisk E-mail

Řecký politický exil a národnostní menšina v českých zemích

Každý z nás "starších" a určitě i ti mladší slyšeli vyprávění o exodu z Řecka. Každý zná nějaký ten střípek z velké mozaiky utrpení politických exulantů po hrozivé občanské válce, která ničila Řecko po čtyři roky, kdy zbytek Evropy se vzpamatovával z druhé světové války již v míru.
Znají příběhy svých rodičů, prarodičů, příbuzných. Ale myslím, že ne každý dokázal předat sílu toho příběhu vcelku. Protože každý viděl jen ten svůj kousek života, který změnil životaběh na další generace.
Tasula Zissaki - Tassula Healey dokázala sebrat mnohá vyprávění a vzpomínky našich do útlé knížky, kterou nakonec nechala přeložit i do češtiny.
Při čtení jednotlivých příběhů, komentovaných snahou rekapitulovat, vyvstane teprve člověku před očima utrpení i síla Řeků, kteří dokázali do určité doby vzdorovat a nakonec organizovaně a zodpovědně emigrovat do "neznáma".
Člověk si při čtení tohoto svědectví teprve uvědomí celou velikost toho, co se vlastně událo před těmi více jak 65 lety. Jeden rodinný příběh, byť těžký, nedokáže zobrazit tu velikost, tragičnost i sílu příběhu řeckých politických emigrantů a jejich potomků v Československu.
Jsem rád, že paní Zissaki vzala tento úkol na sebe a zhostila se ho krásně.
Myslím, že každý z nás by tu knihu se všemi dochovanými příběhy měl mít ve své knihovně. Nejen pro sebe, ale hlavně pro své děti, aby si uvědomily, odkud jsme přišli, co jsme prožili a kam vlastně patříme.

Vzhledem k tomu, že se nejedná o běžně dostupnou knihu a zaznamenal jsem nemálo zájemců na FB o její zakoupení, myslím, že nebude od věci ji mít připravenu 31.12.2015, tedy na Silvestra, tedy na naší silvestrovské zábavě k předání případným zájemcům.

Cena knihy je 200 Kč.

A abychom měli připravený dostatečný počet, zkuste projevit zájem tak, že pošlete na Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny svůj zájem o tuto velice zajímavou knihu.


 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 Následující > Konec >>

Výsledky 1 - 10 z 38
 
Hlavní stránkaKontaktZprávyOdkazy
Jsme taky na Facebooku
Řecká obec Karviná

Propagujte i svojí stránku
Obrázky z naší činnosti
Dárky pro děti 609...TANECNI-SOUBOR... IMG_7004
Sekce
doob©2007